Yurt Hayatı ve Yurt Arkadaşlarınızla İlişkiler
Yurt Hayatı ve Yurt Arkadaşlarınızla İlişkiler

Yurt Hayatı ve Yurt Arkadaşlarınızla İlişkiler

Özellikle ilk defa yurtta yaşayacak öğrenci arkadaşlar için, yurt arkadaşlarıyla ilişkiler her zaman akılları meşgul eden sorulardan biri olmuştur. Sosyal çevrenizle olan ilişkileriniz bir yana, aynı odayı aynı ortamı hatta aynı hayatı paylaşacağınız yeni insanlarla yaşayacak olmanız bu konuda endişe ve merak duymaya elbette elverişli bir konu.

Hayatında ilk defa ailesinden ve şehrinden uzakta yaşayacaklar için ise bu durum biraz daha yoğun düşünceler oluşturuyor haliyle. Fakat, her şeyden önemlisi eğitim hayatınızda farklı insanlarla tanışma ve o insanlarla aynı şartları ve ortamı paylaşma konusu sizi eğitim hayatınız sonrasına da hazırlayacak. Bu açıdan, iyi bir deneyim ve kesinlikle uygulamalı bir hayat dersi olacak.

Yurt arkadaşlığı seneler sonra bile, tıpkı eğitim hayatınızda geliştirdiğiniz diğer arkadaşlık ilişkileri gibi hayatınıza yön verebilir. İş güç sahibi olmak, aile sahibi olmak gibi aşamaları geçmiş olsanız dahi bazı özel arkadaşlıklarınızın bu tip ortamlarda kurulduğu ve temeli sağlam olduğu sürece ömür boyu sürebileceği bir gerçek.

Öyleyse gelin merak edilen konulardaki tespitlere ve önerilere dayanan yurt arkadaşlığı daha doğrusu yurt arkadaşlığı ilişkileri başlıklarını inceleyelim.İyi bir yurt arkadaşlığı ilişkisi ilk intibadan ibaret olmayabilir!


Birçok sosyal alanda edinilen arkadaşlık ilişkilerine, ilk intiba yani ilk andaki tanışmada edindiğiniz fikirler ve görüşler sonraki arkadaşlık ilişkilerinizi aynı şekilde sürdüreceğiniz anlamına gelmez. Örneğin; özel yurt veya KYK yurtları içerisinde aynı odayı paylaşıp okul sonrası gündelik hayatınızın çoğunu geçirdiğiniz alanlarda ilk görüşte ‘Ya çok iyi biri, bununla her an neşeli ve verimli geçer.’ dediğiniz bir arkadaşın, zamanla öğrenmeye başladığınız huy ve hareketleri sonradan garipsenebilir hatta farklı tepkiler yaratabilir.

Bu nedenle ilk intibanın elbette önemli olduğunu, ama o an sonrasında hep öyle gelişeceğini ve devam edeceğini düşünmek yanlış olabilir.

Bu tip hayal kırıcı veya beklentilerin altüst olduğu bir durumla karşılaşmamak için şu önerileri dikkate almakta fayda var.

- İlk sohbet veya iletişiminizde olabildiğince doğal davranın.
- Ön yargılarınızı bir köşeye bırakın, fakat gereksiz samimiyet konusunda temkinli olun.
- Dersleriniz, ortak alan sorun veya fikirleriniz dışında hayatın içinden konularla karşınızdakini farklı açılardan tanımaya çalışın.
- Özel hayata her zaman saygılı olun.
- Kibir, yılışıklık, üstünlük kurma çabası, hakir görme ve benzeri her ortamda sizi insanlardan uzaklaştıracak anlamsız tavır ve hareketlerden uzak durun.
- Kişilerle ilişkilerinizi ilk andan kategorize etmeyin. ‘Güvenilir, bundan zarar gelmez, ağzında bakla ıslanmaz.’ daha ilk günlerde anlamanız imkânsız olan kişilik özellikleri nedeniyle arkadaşlarınıza kafanızda sınıflandırmayın.
- Paranoyakça veya evhamlı hal ve hareketlerden kaçının.  

 

Bu tip öneriler sayesinde, henüz yeni bulunduğunuz ortamda herkese eşit şekilde yaklaşabilir ve herkesi zaman içerisinde en doğru tespitlerle tanıyabilirsiniz. Bir süre sonrasında, zaten bu tavır ve hareketlerden uzak kaldığınızda sizle olan ikili ilişkiler hakkında asılsız değil temeli olan fikirleri çok daha net edineceksiniz.

Her şeyin fazlası gerçekten zarar!

 

Yeni oluşturulan arkadaşlık ortamlarında, her hareketin ve tavrın fazlasıyla yansıtılması hem kişilerde hem de topluluk içinde tepkiye yol açabilir. Örneğin, kişisel fikirlerinizin doğruluğunu kanıtlamaya ve ispatlamaya çalışmayın.  Yurt arkadaşlığı özellikle günün büyük bölümünü geçireceğiniz çok yeni bir oluşum olduğundan, düşünce, fikir, yaşam biçimi farklılığı gibi herkeste ciddi veya kısmi farklılık gösterecek durumları göz ardı etmemelisiniz. Fazla yersiz samimiyet, her zaman gülme ve eğlenme isteği, gereksiz temaslar (el şakaları, vücut dili vb.) dahil birçok tavrın fazlası herkeste aynı etkiyi yaratmayacaktır. Hatta, bu etki size hazır olmadığınız tepkilere de neden olabilir.

Dil, din, hayat görüşü, yetişme çevresi farklılığına aldanmayın!

Birçoğumuz için artık aşılmış, hatta söz konusu dahi edilemeyecek konular evet!
Fakat, halen varlığından rahatsız olduğumuz bu tip tutumlar yurt arkadaşlığı ilişkilerini zedeleyecektir.

Gelmiş olduğu şehir, inanç ve siyasi & hayat felsefesi dahi hiçbir konuda kimse kimseyi yargılama ve değerlendirme hakkını elinde bulundurmaz. Değerlendirmesini yapacağınız bakış açıları, insana has özellikleri kapsamalı. Topluluğu rahatsız edecek, kutuplaştıracak, ayrıştıracak bu tip çağ dışı tutum ve davranışlardan mutlaka uzak durun.

Paylaşımın her türlüsü sağlam ilişkilerin temelidir

 

Paylaşım, büyük bir anlam bütünlüğüdür. Sadece maddi, sadece manevi kalıplar içerisinde düşünmek yanlış olur. Yurt arkadaşları okulda geçen zaman dışında senenin büyük bir bölümünü kendi aralarında geçirirler. Aynı odayı paylaşmak, aynı ranzada uyumak, aynı masada yemek – içmek, aynı yurt içi veya yurt dışı aktivitelere katılmak ve daha fazlası. Burada sergileyeceğiniz paylaşımcı daha doğrusu yardımlaşma davranışı, her zaman lehinize olacaktır. Fakat, bu konuda seçici davranmak sizin o ana kadar ki edindiğiniz tecrübelerle sınırlı olmalı. Ödev, proje konusunda yardımlaşma – yurt hayatı dışında kalan ailevi, maddi, manevi, sağlık, sevgi ilişkileri vb. tüm alanlarda aranızda gelişecek paylaşma ve yardımlaşma köprüsü büyüdükçe çok daha sağlam yurt arkadaşlığı hayatınıza sürpriz şekilde girecektir.

 

 

Sevgide özgür, saygıda mecbursunuz!

Belki de herkes için aynı değeri taşıyan bir konu. Empati yanınızın gelişmiş olması, bu madde için hiç zorlanmayacağınız anlamına gelir. Fakat, bu konuda yetersiz empati duygusu hem yurt arkadaşlığı içerisinde hem de genel olarak hayatınızın sonraki aşamalarında başınızı bir hayli ağrıtacak.

Herkesin özel alanına, duygularına, düşünce ve fikirlerine saygılı olmalısınız. Bazı özel durumlar, gerçekten bu konuda herkeste olduğu gibi sizde de çok hassas gelişebilir. Bunu düşünerek hareket ettiğinizde yani kendinizi karşınızdakinin yerine koyarak sınırlarınızı belirlediğinizde saygı konusunda pürüzlerin ortadan kalkacağına emin olabilirsiniz.

Sorumluluk bilinci şart

Ortak alanlar, ortak ve eşit sorumluluklar yaratır. Hijyen konusu başta olmak üzere, belirli gün ve saatlerde ortaklaşa alınan veya yönetim / idare tarafından belirlenen kurallara uymak reddedilemez bir gerçek. Bu tip ortamlar ne asilik ne de vurdumduymazlık için uygun değil. Her kural hem yurt içindeki insani ilişkiler açısından hem de güvenlik başta olmak üzere sağlık, huzur ve stabil standartların korunması için son derece önemli.

Adil ve dürüst olun!

Bu sadece yurt hayatınızda değil, sahip olduğunuz yaşamın her alanında geçerli bir öneri aslında.
Ön yargı ve olumsuz deneyimleri bir köşeye bırakarak, şahit olduğunuz veya bizzat içerisinde bulunduğunuz durumlarda her zaman adil ve dürüst olmaya çalışın. Bunun bazı kayıpları elbet olacaktır, ama o anki yaşadığınız kayıplar emin olun sonrasına kıyasla hep devede kulak kalacak.


Yazı boyunca, aslında herkesin aklına gelen ama bir yerlerde hep kopukluk ya da merak uyandıran şeyleri okudunuz. Evet, yurt hayatı ya da bundan sonraki yaşantınızın parçası olacak yurt arkadaşlığı aslında hepimizin bildiği sınırlar içerisinde yaşanarak daha anlamlı, daha verimli ve daha unutulmaz anıları getirecektir bize.