Öğrenci Yurdu Seçiminde Fiyat Etkisi
Öğrenci Yurdu Seçiminde Fiyat Etkisi

Öğrenci Yurdu Seçiminde Fiyat EtkisiÖğrenci yurdu seçimi, özellikle üniversiteyi bulunduğu şehrin dışında okuyacak her yıl en az 2 milyon genci ilgilendiren dönemsel en önemli konulardan biri. Sınav sonrasında, yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra aileleriyle beraber her yıl ortalama 6-8 milyon insan için ülke genelinde büyük bir telaş ve heyecan yaratmakta. Öyle ki, 2-4 hatta kimi zaman 6 sene sürecek üniversite eğitiminizde ilkten yapacağınız doğru ve yerinde bir seçim sizin ve ailenizin de orta ve uzun vadede ciddi etkileyecek derecede önemli.

Öğrenci Yurdu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aslında, seçim kriterlerinde öncelik sırası her aileye, şehre ve haliyle öğrenciye göre değişkenlik gösteriyor. Fakat genel hatlarıyla değerlendirecek olursak birkaç başlıkta bunları toparlayabiliriz. Öğrenci yurdu seçiminde ilk akla gelenleri şu şekilde ele alabiliriz:

Ekonomi & Bütçe


Birçok öğrenci ve özellikle ailenin ilk aklına gelen, haliyle öğrenci yurdu ücretleri oluyor. Blog sayfamızın diğer yazılarında da bazı bilgileri elimizden geldiğince vermeye çalıştık, fakat sıralamanın her zaman ilk sıralarını bu konu liste başı oluyor doğal olarak. Ailenizin geliri ve maddi imkanlarıyla doğru orantılı olarak hem en uygun hem konfor ve güvenlik açısından en ideal seçimi yapmak için yurt arayışında bu konuyu önceliklerimiz arasına alıyoruz her zaman.

Eğitim görülecek şehir baz alındığında, ortalama özel yurt fiyatları ayda 1500-7000 TL arası değişken bütçeler gösterebiliyor. Tabii, bunun içerisinde sunulan sosyal ve diğer hizmet ve imkanlarda etkisi büyük olan konular. Kimi şehir veya ilçelerde ortalamaların 10 bin-12 bin TL arası değişkenlik gösterdiği de bilinen gerçeklerden bazıları.

Güvenlik & Konfor


Bilindiği üzere özel yurtlarda tek kişilik, çift kişilik ve 3-4-5 kişiliğe kadar seçenekler sunan oda seçimleri mevcut. Bunların yanı sıra 7/24 kesintisiz verilen sıcak su, elektrik, internet, güvenlik gibi konularda seçimlerimizde etkisi olan diğer noktalar. Özellikle kız öğrenci yurdu seçimi konusunda öğrenci aileleri olarak güvenlik ve şehir merkezine olan yakınlık göz önünde olan hususlar.

Bu tip yurtlarda, standartların yine şehirlere göre 1500-5000 TL arası olduğu fakat daha elit imkanlar sunan yurtlarda fiyatların oda, alınmak istenen seçmeli hizmetler (Öğün, temizlik, çamaşır yıkama vb.) göre değişkenlik gösterdiği unutulmamalı. Genellikle fiyatlar en net şekilde, yurt yöneticileri veya yetkililerin yüz yüze veya telefonda detaylı görüşme sonrası aktarıldığını da unutulmamalı.

Ulaşım & Lokasyon


Tıpkı kiralık dairelerdeki fiyat farklılığı gibi, bir şehirde yurt fiyatlarını en çok etkileyen noktalardan birisi de şehir merkezi veya üniversite binalarına olan mesafeleri de yurt fiyatlarını belirleyen şartlardan biridir. Özel yurt fiyatları tek bir şehir ele alındığında, o şehrin ilçeleri arasında da gözle görülür farklılıklar gösterebiliyor. Bu konuda İzmir’i örnek gösterecek olursak, birçok eğitim kurumu yani üniversiteler büyük ilçelerin merkez lokasyonlarında yer almaktadır. Şehir merkezine olan uzaklıkları ve ulaşım koşulları gibi eğitim kurumlarına olan mesafeleri de diğer şartlarla beraber aynı ilçe içerisinde dahi farklı fiyatlara neden olabiliyor.

 3 ana başlık olarak, yurt fiyatlarının nasıl belirlenir konusunda en azından fikir sahibi olduğumuzu söyleyebiliriz. Fakat yine de tekrar etmekte fayda var. En güncel ve en doğru özel yurt fiyatları kesinlikle özel yurtların yetkilileriyle yapılacak yüz yüze görüşme veya telefon görüşmeleriyle belirlenir.

Diğer Fiyat Belirleyici Koşullar

Özel yurtların fiyatları konusunda, 3 ana madde aslında birçok standartı içerisinde barındırıyor. Ama tek tek kaleme alacak olursak, özellikle yurt içinde sunulan sosyal imkanların bu farklılıklar için de etkili olduğu bir gerçek.

- Temizlik Hizmetleri
Yurt seçimi yaparken, oda temizliği ve çamaşır – ortak alan temizlikleri için fiyat farklılığı söz konusu olabilir.
- Güvenlik
Özellikle ailesinden uzağa ilk defa gidecek öğrenci ve aileleri için şüphesiz en çok dikkat edilen konulardan biri. 7/24 sağlanan güvenlik hizmeti, özel yurt fiyatları konusunda fark belirleyici etkiye sahiptir.
- Öğünler

Özel yurtlarda öğünler genel olarak tek veya iki öğün olarak uygulanır. Sabah kahvaltısı en çok sunulan hizmetlerdendir. Fakat, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tercih edilirse elbette hizmet bedelinde farklılık gösterecektir.

- Eğlence ve Sosyal Aktivite Merkezleri
Birçok yurt kendi içerisinde, öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmesi için bazı sosyal aktivite ve eğlence için alanlar ayırır. Bunlar sunulan hizmetler içerisinde, diğerleri gibi fiyat farklılığında rol oynamaktadır. Örneğin, masa oyunları, müzik dinleme ve kitap okuma alanları, ekstra internet ve bilgisayar imkanı bunlardan birkaçıdır.