Özel Yurt Fiyatları Ne Kadar?
Özel Yurt Fiyatları Ne Kadar?

Özel Yurt Fiyatları Ne Kadar?

Öğrencilik hayatımızda, özellikle şehir dışında öğrencilik hayatını sürdürecek arkadaşlar için yılın her anı akıllardaki sorudur, özel yurt fiyatları ne kadar?

Genellikle, KYK yurtları (Kredi Yurtlar Kurumu) dışında daha bireysel ve daha konforlu alanları tercih eden her aile ve öğrenci, üniversite okumaya hak kazandıkları tüm şehir hatta ilçeler için sıklıkla internetten özel yurt fiyatları konusunda olabildiğince araştırma içine girerler. O yüzden, tıpkı diğer siteler gibi şu an bunu arayarak ulaştığınız sitemizde ve içeriğimizde size bu konuda elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.

Özel Yurt Fiyatları

Şu an ülkemizde, resmi kayıtlara göre 5.000 üzerinde özel yurt bulunmaktadır. Bu yurtlar, başta üniversite öğrencileri olmak üzere yaklaşık 1,2 milyon öğrenciye barınma hizmeti veriyor.

Özel kız yurtları başta olmak üzere, özel erkek yurtları ve karma yurtlar bu özel işletmelerin hizmet verdiği 3 ana kategoridir. Öğrenci apartları da bir diğer bilinen ama daha az tercih edilen barınma alternatifleri arasında yerini alır. Her özel yurt, konaklama hizmeti veren otel, pansiyon gibi misafirlerine oda kiralayarak onların barınma ihtiyaçlarını giderdiği gibi ekstra sosyal imkanları da içerisinde bulundurmaktadır. Öğrenci rezidansları gibi tek kişilik ve daha konforlu barınma imkânı olabileceği gibi, 2-3 kişilik toplu yaşam alanlarında bulunduğu yurt odaları, öğrencilere barınma, ders çalışma, spor, temizlik ve hijyen, sosyal aktivite, internet, kütüphane gibi diğer imkanları da imkanları olduğu sürece sağlamaktadır. Bunlar genelde bilinen şeyler olsa da özellikle özel yurt fiyatları konusunda basit ama ana unsurlardır aynı zamanda.

Şu an ülkemizin en kalabalık ve en çok özel, devlet ve vakıf üniversitesinin bulunduğu İstanbul’u baz alacak olursak, ortalama yurt fiyatlarının dahi ilçelere göre farklılık gösterdiğini görebiliriz.

Ama, ortalamalar göz önüne alındığında;

İstanbul’da şu an özel yurt fiyatları 2022 güncel bilgilere göre senelik 28-40 bin TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar, dediğimiz gibi ilçe bazında, 20-50 bin TL arasında farklılık gösteriyor. Fakat, vakıf ve özel üniversitelerin yurt fiyatlarında ise neredeyse 2 katına varan ciddi farklar olduğu göze batıyor.

Ankara’da ise yine ilçe bazında farklılık gösteren özel yurt fiyatları 18-30 bin TL arasında değişmektedir. Fakat, özel ve vakıf üniversiteleri için yine fiyat farkları neredeyse 2 katına kadar çıkabiliyor.

Ülkemizin 3. Büyük şehri ve en çok öğrencinin yer aldığı ilk 5 şehirden biri olan İzmir’de de durum çok farklı değil. Yıllık olarak 25-40 bin TL arasında değişen özel yurt fiyatları, İzmir’in farklı semtlerine göre %30-%40 arası farklılık gösterebiliyor yıllık bazda.


Özel Yurt Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Yazımızın bir kısmında da bahsetmeye çalıştığımız gibi özel yurt fiyatları bazı belirleyici unsurlara göre farklılık gösterebiliyor. Bunda başlıca sebepler, özellikle bulunduğu şehir olmakla beraber daha çok lokasyona göre değişen sosyal imkanlar, barınma ve güvenlik standartları, beslenme, internet, 7/24 kapsamında sunulan ve daha çok sosyal imkanlar oluyor. Özel yurt fiyatları şu örnek gösterdiğimiz sebeplerle farklılık gösterebilmektedir.

Örneğin,

* Sadece barınma amaçlı, sabah kahvaltısı haricinde hiçbir hizmetten faydalanmayacağınızı henüz anlaşma aşamasında (Barınma, yemek, güvenlik ve temizlik hizmetleri genelde ana hizmetlerdir ve bunların dışında kalanlar ekstra olarak değerlendirilebilir.) belirttiğinizde fiyatların daha uygun teklifler olarak sunulduğu görebilirsiniz.

* Ayrıca, yurt odalarını paylaşmakta bir diğer önemli fiyat faktörü. Tek kişilik odalara nazaran, 2-3-4 kişilik odalarda kalacaksanız, çok daha ekonomik fiyat teklifleri alacağınızdan şüpheniz olmasın.

* Bir diğer önemli konuda, lokasyon. Merkez ilçelerde yer alan ve daha çok eğitim kurumlarına ve şehir merkezine yakın olan yurtlar, fiyat açısından her halükârda aynı şehirde hizmet veren benzerlerine oranla yüksek olur.

Özel yurt fiyatları özellikle son sene içerisinde yaşanılan ekonomik gelişmelerle ciddi oranlarda zamlandığı da bir gerçek. Aynı yıl içerisinde dahi, farklı aylarda özel yurt fiyatları için gözle görülür değişimler olduğu bir gerçek.

Kız Öğrenci Yurdu Fiyatları

Kız öğrenci yurtları, karma ve erkek öğrenci yurtlarına nazaran daha az misafiri aynı imkanlarla ağırlamaktalar. Öyle ki, bu da yukarıda saydığımız fiyatları etkileyen faktörlerle beraber bir diğer fark faktörü olarak dikkat çekiyor. Özel kız öğrenci yurdu fiyatları elbette her şehirde hatta aynı şehrin ilçelerinde de stabil oranlarda değil. Daha az öğrencinin barınması, özellikle güvenlik açısından 7/24 verilen hizmet, hijyen konusunda da daha titiz davranılması da eklenince özel kız yurtları fiyatları benzerleri arasında az da olsa daha yüksek oluyor.

Erkek Öğrenci Yurdu Fiyatları

Erkek öğrenci yurtları, karma ve kız öğrenci yurtlarına nazaran her şehirde ve ilçede hem daha fazla sayıda bulunduğu için hem de toplu kalma (2-3-4) ihtimalleri yüksek olduğundan daha uygun fiyatlıdır. Yukarıda saydığımız fiyat farklılığına sebep olan faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekiyor elbette. Tüm erkek öğrenci yurtları gibi, bulunduğunuz şehir, ilçe hatta semtte sunulan imkanlara göre fiyat farklılıkları görülecektir. Erkek öğrenci yurtları fiyatları büyük şehirlerimizde ülkemizin diğer bölgelerine nazaran artan enflasyonda göz önünde bulundurulursa, diğerlerine nazaran ekonomik öğrenci yurtları olarak daha makul seviyelerde seyrediyor.


Bu detaylar sadece tespitlere dayanan ve araştırma üzerine kaleme alınmıştır. En doğru bilgiler, eğitim kurumunuza yakın olan ve aynı şehir / semt içerisinde hizmet veren işletmelerle birebir iletişime geçilerek elde edilebilir.