Özel Yurt Mu, KYK Yurdu Mu?
Özel Yurt Mu, KYK Yurdu Mu?

Özel Yurt Mu, KYK Yurdu Mu?


Öğrencilerin yoğun bir çalışmalarının ardından gelecek hayalleri ile Üniversite hayatları başlamaktadır. Öğrenciler tercihlerini yaparken iyi bir üniversite ve akademik başarının yanından çevre, sosyal hayat ve barınma gibi durumlara da dikkat etmektedir. Yeni bir ortama alışmak, yeni insanlar, bütçelerine uygun yurt, yurt ortamına uyum sağlama, Özel yurt mu? Yoksa KYK yurdu mu?  Gibi birçok soru işareti öğrencilerin kafasında yer almaktadır. Bir öğrencinin yurt seçiminde dikkat etmesi gereken 7 nokta bulunmaktadır;

 

-        Güvenlik (öğrenciler bina da güvende mi? Yurt denetleniyor mu?)

-        Verimi ders çalışma alanın olması (kişiye özel çalışma masası var mı? Çalışma odaları var mı?)

-        Üniversiteye yakın mesafede bulunması

-        Temizlik ( hafta da kaç gün temizlik yapılmaktadır.)

-        Kişinin sosyal alanlarının bulunması( spor salonu, Bahçe, TV Salonu gibi)

-        Yemek (Her gün yemek çıkıyor mu? Günde Kaç çeşit yemek çıkmaktadır?)

-        Kendinize zaman ayıracağınız ortamın olmasıdır.

Kişinin istek ve yaşam tarzına göre değişen durumlar olsa da yukarıda belirtiğimiz noktalarda aklınızda soru işareti bırakmayan bir yurt kişinin sorunsuz yaşayabileceği bir yapıya sahip demektir.

 

KYK Yurdu Ve Özel Yurtlarda Bulunan Olanaklar

-        Barınma

-        Çalışma alanları

-        Güvenlik: KYK ve Özel yurtlarda öğrencilerin giriş ve çıkış saatleri belirlidir. Belirtilen süreler de yurtta bulunmamanız durumunda aileniz ile iletişime geçilmektedir.

-        Yemek: KYK ve Özel yurtlarda sabah ve akşam yemeği olarak belirli saatlerde yemek çıkaktadır.

-        Kantin- Yemekhane

-        Banyo- tuvalet

-        Çamaşırhane

-        Faturalar yurt ücretlerine dahildir.

 

KYK Yurtlarının Özel Yurtlara Oran ile Dezavantajları

 

 

-        KYK yurtları kontenjan dahilinde öğrencileri almaktadır. KYK başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından kontenjan sayısının %70 oranında yedek öğrenci listesi yayınlanmaktadır. Yedek listede kalan öğrenciler yurda kabul sırasına ulaşana kadar kalacak yer bulmak zorunda kalmaktadır. Bu bekleme süresi 6 aya kadar uzaya bilmektedir.

-        KYK yurtları genel olarak yüksek miktarda öğrenciye barınma imkânı sağlamayı amaçladığından kalabalıktır.

-        Öğrenci odaları: KYK yurtlarında odalar genel olarak 3 veya 4 kişiliktir. Fakat bazı şehirlerde bulunan KYK yurtlarında 5 veya 6 kişilik odalarda bulunmaktadır. Öğrencilerin ders çalışma salonları, banyo, tuvalet ve yemekhane alanları ortak kullanım alanlarıdır. Ortak kullanım alanı artıkça öğrencinin olumsuzluklar ile karşılaşma oranında artmaktadır. Temizlik sorunları, gürültü, dağınıklık gibi sorunlar ile karşılaşıla bilinmektedir.

-        KYK Yurtlarında aynı odayı paylaşacak olan kişiler ve kişinin kullanacağı yatak numarası sistem üzerinden otomatik olarak belirlenmektedir. İlerleyen zamanlarda oda değiştirmek istediğinizde dilekçe yazmanız gerekmektedir. Eğer boş oda var ise oda değişikliğiniz yapılmaktadır.

-        KYK yurtlarında öğrenciler için en büyük sorun kendilerine zaman ayıracağı özel alanlarının bulunmamasıdır.

-        KYK Yurdu Çalışma Alanları; KYK yurtlarından çalışma odaları ve kendi odalarında masları bulunmaktadır. Çalışma odaları ortalama 10-13 kişilik bir alandır. Öğrenci odalarında bulunan çalışma masaları da kısıtlı olabilmektedir.

-        Yurtlarda öğrencilerin karşılaşmış olduğu bir diğer sorun çamaşır yıkama sırasıdır. Bazı KYK yurtlarında çamaşır yıkama günleri olur ve çamaşırlar çamaşırhanede görevliye teslim edilerek çamaşırlar toplu olarak yıkanırken bazı KYK yurtlarında ise öğrenciler sıra alarak çamaşırlarını yıkaya bilmektedir.

-        KYK yurtlarının giriş ve çıkış saatleri bulunmaktadır. Yurda çıkış saati için en erken 06:00, yurda en geç giriş saati ise 23:00’dır. Bu saatler dışında giriş çıkış yapa bilmeniz için geçerli bir neden sunarak dilekçe yazmanız gerekmektedir.

-        Okul Mesafesi: KYK yurtları çok sayıda kişiye barınma imkânı sağlamak amacı ile kurulduğu için büyük yapılardır. Bu yüzden genel olarak KYK yurtları şehir merkezlerine uzak noktalarda kurulmaktadır. Aynı zamanda büyükşehirlerde Üniversite ve öğrenci yurdu daha uzak noktada yer almaktadır. Mesafe durumları öğrenci için ekstra ücret ve zaman kaybı anlamına gelmektedir.

-        Temizlik konusunda odalar iki günde bir temizlenir banyo ve tuvaletler ise haftada bir temizlenmektedir.

-        KYK yurtlarında 75 gün izin alarak yurt da kalmamam hakkınız bulunmaktadır.

 

Özel Yurtların Avantajları

 

 

-        Özel yurtlarında başvuru süreci veya kontenjan durumu bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman kayıt olup kalmaya başlaya bilirsiniz

-        Özel yurtlar genel olarak üniversitelere yakın konumlarda yapılmaktadır. Bu şekilde öğrenciler ekstra yol ücreti ödemez ve zaman kaybı yaşamamaktadır.

-        Özel yurtlarda 1,2 ve 3 kişilik odalar bulunmaktadır. Kendinize uygun oda için kayıt yaptıra bilirisiniz.  Hatta kalmak istediğiniz oda ve yatağı seçe bilirsiniz.

-        Oda arkadaşınız ile sorun yaşamanız durunda yurt müdürü ile görüşmeniz yeterli olacaktır.

-        Banyo ve tuvalet kaldığınız oda da siz ve arkadaşlarınız ile ortaktır. Tek kişilik oda da kalan kişinin banyo ve tuvaleti o kişiye aittir.

-        Faturalar Yurt ücretlerine dahildir.

-        Odalarda her öğrencinin ders çalışma masası bulunmaktadır. Bunun yanında çalışma salonları 24 saat açık olmaktadır.

-        Çamaşır yıkama konusunda Özel yurtlar çok kalabalık olmadığından çok fazla sıra beklemeden özel olarak çamaşırlarınızı yıkaya bilirsiniz. Genel olarak Özel yurtlarda odalara ve ya kişilere çamaşır yıkama günleri bulunmaktadır.

-        Her özel yurt da olmasa da öğrenciler için spor salonu, dinlenme alanı ve etkinlik alanları bulunmaktadır. Yurtların size sunduğu olanlar hakkında detaylı bilgiye yurt ile iletişime geçerek öğrene bilirsiniz.

-        Temizlik konusunda özel yurtlarda temizlik genel olarak her gün yapılmaktadır.

-        Özel yurtlarda istediğiniz kadar izin alarak yurda kalmama hakkınız vardır. Yani KYK yurdunda olduğu gibi 75 günlük bir izin durumu yoktur.

-        Yurt giriş çıkış saatleri konusunda genel olarak turda giriş saati gece 00:00 olarak belirtilmektedir. Gecikmelerin olabileceği zamanlarda yurt görevlileri ile iletişime geçerek bu durumu esnete bilirsiniz.