Türkiye'nin En İyi 10 Üniversitesi
Türkiye'nin En İyi 10 Üniversitesi

Türkiye'nin En İyi 10 Üniversitesi


Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi gelecek ile ilgili hayalleri olan herkesin hedeflediği eğitim kurumlarıdır. İyi bir üniversitenin iyi bir hayat demek olduğunu bilen binlerce insan üniversite sınavında iyi bir dereceye ve yüzdelik dilime girerek Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesinden bir tanesinde okumak için yarışmaktadır. Böylece iyi bir eğitim alarak gelecek ile ilgili hedeflerine büyük bir adımla yaklaşma fırsatı yakalayacaklardır. İyi bir eğitim almanın bir başka yönü ise buna uygun bir eğitim ortamıdır.

Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi sıralaması yapılırken sadece akademik başarıları değil aynı zamanda sosyal imkanlar, üniversitenin bulunduğu çevre ve barınma gibi değişkenlerinde önemi büyüktür. Sonuçta eğitim tek taraflı değildir ve insanlara çoğu açıdan imkân sunmak elzemdir. İhtiyaçlar hiyerarşisine göre bireyler temel olan fiziksel ihtiyaçlarını karşılayamazsa sonraki aşamalara geçemezler. Eğer öğrencilerin barınma ve sosyal imkanlar gibi alanlarda eksikliği varsa derslerde istenilen başarıyı gösteremeyecek ve başarı ortalamaları düşük olacaktır.


Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi sıralaması her sene büyük değişiklikler göstermese de güncel bir sıralama yapmak tercih yapacak öğrenciler için önem arz etmektedir. Şimdi bu önemli kriterler çerçevesinde göre Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesini sıralayalım.

1-Hacettepe ÜniversitesiHacettepe üniversitesi 1967 yılında Ankara’da kurulmuştur. Özellikle belirli alanlarda adından sıkça söz ettiren üniversite sağlık konusunda da kendine ait hastanesi ile hizmet vermektedir. Üniversite de birden çok dil üzerinden ders almak mümkündür. Alanınıza göre isterseniz İngilizce, Almanca ve Fransızca ders alabilirsiniz. Üniversite Ankara merkezde yer almakta olup ulaşım konusunda genel olarak zorluk yaşanmamaktadır. Aynı şekilde üniversiteye yakında birçok yurt seçeneği ile öğrencilerin rahatı düşünülmüştür.

 

Hacettepe üniversitesi 15 fakülte ve 15 enstitü başta olmak üzere başka birçok alanda eğitim vermeye devam etmektedir. Üniversite öğrencilere ve akademik çalışanlara sunmuş olduğu fırsatlar, göstermiş olduğu akademik başarılar ve imkanlar nedeni ile son yıllarda birçok kez Türkiye'nin En İyi 10 Üniversitesi sıralamasında ilk sırada yer almıştır.

2-Orta Doğu Teknik ÜniversitesiOrta Doğu Teknik Üniversitesi 1956 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Zamanla farklı bölümlerin eklenmesi ile büyüyen üniversite Ankara – Eskişehir yolu üstüne yer almaktadır. Kendine ait kampüsü ve ormanı olan ODTÜ içinde barındırdığı birçok sosyal imkân ile öğrenciler için cazibe merkezi haline gelmektedir. Bununla birlikte şehir içi ve şehir dışı ulaşımın kolay olduğu üniversite akademik açıdan da başarılı üniversiteler arasında yer almaktadır.

Üniversite bünyesinde lisans, yüksek lisans ve doktora programları mevcuttur. Aktif yaklaşık 30 bin öğrencisi olan üniversitede 225 öğretim üyesi ve 1253 araştırma görevlisi çalışmaktadır.  

3-İstanbul Teknik Üniversitesiİstanbul Teknik Üniversitesi kuruluş yılı 1773 yıllarına kadar dayanmaktadır. İlk kurulduğu yıllarda deniz alanında mühendis yetiştirmek için eğitim vermeye başlamıştır. Yıllar içinde ülkenin ihtiyacı olan birçok alanda öğrenci yetiştirmiş olan üniversite 1944 yılında günümüzdeki halini almaya başlamıştır.

Üniversite İstanbul merkezde yer alması ve kendine ait bir kampüs olması sebebi ile öğrenicilere güzel bir eğitim imkânı sunmaktadır. Ulaşım açısından istenilen saatte vasıta bulunabilen üniversite öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını göz önüne alarak imkanlar geliştirmiştir. Bununla birlikte üniversite yakınlarında yer alan birçok yurt imkânı ile öğrenciler rahat ettirilmeye çalışılmaktadır. 5 farklı bina da hizmet veren üniversite 13 fakülte ve 6 enstitüye sahiptir.

4-İstanbul Üniversitesiİstanbul üniversitesi 1453 yılına dayanan geçmişi ile Türkiye’nin en eski devlet üniversitesidir. Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan üniversite yıllardır öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir. İstanbul merkezde yer alması ve tarihi yarımada ile iç içe olması sebebi ile ulaşım konusunda sorun yaşanmayan üniversite de öğrencilerin sosyal olarak erişebileceği birçok imkân mevcuttur. Barınma olarak merkezde yer almasının imkanlarını sonuna kadar kullanan üniversite, öğrencilere birçok açıdan kolaylık sağlamaktadır.

 

Üniversitede yer alan 77 araştırma merkezi öğrenciler için bir çok alanda geleceğe dair vizyon sunmaktadır. Bunun yanında üniversitede 16 fakülte ve 12 enstitü bulunmaktadır.

5-Koç ÜniversitesiKoç üniversitesi vakıf üniversitesi olarak Türkiye'nin en iyi 10 üniversitesi sıralamasında kendisine 5. Sırada yer bulmuştur. Koç üniversitesi kendisine ait kampüs imkânı ile öğrencilere birçok açıdan fırsatlar sunmaktadır. Üniversite İstanbul merkeze 30 km uzaklıktadır.

Üniversitenin şehir merkezine olan uzaklığı ulaşım ve öğrencilere ait sosyal alanların kısıtlı olması durumunu beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte öğrencilere sundukları imkanlar ve eğitim ile tercih edilmektedir.

Koç üniversitesi 7 fakülte ve 4 enstitü ile eğitim vermeye devam etmektedir.

6- Gazi ÜniversitesiTürkiye'nin en iyi 10 üniversitesi sıralamasında 6. Sırada yer alan Gazi Üniversitesi 1926 yılında Ankara’da kurulmuştur. Üniversitenin ana binası olan rektörlük binasının mimarı ise ünlü Mimar Kemaleddin’dir. Üniversite ilerleyen yıllarda kendisine eklenen birçok bölüm ile farklı illerde oluşan fakülteler ile eğitim vermeye devam etmiştir. Şu anda ise yine farklı yerlerde olan yerleşkeleri ile öğrencileri eğitmeye devam etmektedir.

 

Gazi üniversitesinin 19 fakültesi, 7 enstitüsü ve birçok ilçede yerleşkesi mevcuttur. Bununla birlikte üniversitenin sloganı ise “Gazili olmak ayrıcalıktır”. Son olarak Gazi Üniversitesinin tıp, diş hekimliği ve mühendislik alanları sayısız başarı elde etmiş çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitenin Ankara merkezde yer alması öğrencilere barınma ve sosyal açıdan geniş imkanlar sunmaktadır.

7-Ankara Üniversitesi


Ankara Üniversitesi 1946 yılında kurulmuştur. Ankara merkezde yer alması sebebi ile birçok açıdan öğrencilere imkanlar sunmaktadır. Kampüsün çarşı ile iç içe olması ve farklı yerlerde bulunana yerleşkeleri ile ulaşım konusunda zorluk yaşatmamaktadır. Üniversite 18 fakülte, 11 meslek yüksekokulu ve 13 enstitüden hizmet vermeye devam etmektedir. Ankara üniversitesi hukuk ve siyasal bilimler başta olmak üzere birçok olanda kendinden söz ettiren araştırma yapmıştır.


8-Boğaziçi ÜniversitesiBoğaziçi üniversitesi 1863 yılında Robert koleji adı altında kurulmuştur. Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne yakın konumda bulunan üniversite İstanbul’un içinde yer alması sebebi ile birçok yönden öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Merkezi olması sebebi ile ulaşım konusunda pek sorun yaşanmamaktadır.

 

Boğaziçi üniversitesinin kendisine ait kampüsü ve öğrencilere sunduğu imkanlar ölçüsünde tercih edilmektedir.

9- İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi


İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 1984 yılında kurulmuştur. Türkiye’de kurulan ve öğrenci yetiştiren ilk vakıf üniversitesidir. Üniversite Ankara merkezde yer almaktadır. Üniversite ulaşma konusunda çok zorluk yaşanmamaktır. Üniversite birçok servisin güzergahında yer almaktadır. Üniversite de 10 fakülte, 3 enstitü yer almaktadır. Öğrencilerin barınması için şehir merkezinde olmasının avantajını kullanan üniversite genel olarak vakıf üniversitesi olması sebebi ile belirli şartlarla hizmet vermeye devam etmektedir.


 

10-Gebze Teknik Üniversitesi
Gebze Teknik Üniversitesi 1992 yılında kurulduğunda Türkiye’nin ilk iki teknoloji enstitüsünden biri olma özelliğini taşıyordu. İstanbul-Kocaeli il sınırına yakın, Marmara denizinin körfez girişi kısmında geniş bir alana kurulu olan üniversite yakınların olan yurtlar ile öğrencilere barınma imkânı sağlamaktadır. Şehrinde dışında kendisine ait bir kampüsü olması sebebi ile kendine ait fırsatları barındırmaktadır. Bununla birlikte her ne kadar ulaşım araçları bakımından sorun yaşanmasa da eğer yerleşim yeriniz üniversiteye uzaksa vakit konusuna dikkat etmeniz gerebilir.

 

Gebze Teknik Üniversitesinde 5 fakülte ve 9 enstitü yer almaktadır. Güncel ve geleceğin iş gücü olan alanlarda öğrenci yetiştiren üniversite bu özelliğinden dolayı birçok öğrenci çekmektedir.