İzmir Üniversite Hayatı
İzmir Üniversite Hayatı

İzmir Üniversite Hayatı

İzmir’de üniversite okumak birçok liselinin hayalini süsler. Öğrencilik dönemi şüphesiz ki hayatın en güzel yılları sayılır. Bazen bitsin istememekle birlikte bir an önce hayata atılma istediğini de yaşatır. Özellikle arkadaşlıkların daha sıkı bir bağ ile kurulduğu üniversitede okumanın çok daha özel bir anlamı vardır. Hayatınızın sonuna kadar görüşeceğiniz insanları burada seçersiniz. Bölüm seçerken geleceği inşa etmenin dışında üniversitenin sosyal anlamda sağladığı imkanların da hayata katkısı tartışılmazdır.


Bulunduğu konum ile üniversitenin eğitimle birlikte hayatın içinde olması gençleri daha girişken birer birey yapar. İzmir’de öğrencilik hayatı şehrin sağladığı imkanlar dışında üniversitelerin avantajları ile oldukça şenlikli geçer. Ege’nin incisi İzmir konum itibariyle ve sahip olduğu özellikleriyle Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir. Gelişmişlik düzeyi ve turizm açısından da önemli bir şehir olan İzmir’de üniversite okumak aynı zamanda şehri yaşamaktır. Şehir dışında okumanın dezavantajları oldukça fazladır. Öğrencilik hayatı yeterince masraflı iken barınma, yeme içme ve yol ücretleri de kimi zaman sıkıntı yaratmaktadır. Kimileri devlet yurtlarını tercih ederken, kimileri ayrı evde kalmayı denemek ister. Bu doğrultuda oluşacak ev masraflarını birkaç arkadaşla paylaşmak mümkündür. Tabii bu durum çeşitli sorunları birlikte getirir. Tanımadığın insanlarla aynı evi paylaşmanın sıkıntısı bazı zamanlarda insanı zorlar.


Üniversite tercihlerinde hayal edilen ya da eğitim almak istenilen bölümle birlikte üniversitenin öğrenciye sağladığı imkanlar araştırılmalıdır. Bölüm başarısı dışında ne gibi etkinlik ve sosyal hayat vadediyor bunları iyi bilmek gerekir. Çünkü bir üniversite tüm detaylarıyla birlikte kişinin geleceğini şekillendirmektedir. İzmir’de üniversite hayatı gerçekleştirilen etkinliklerle dolu dolu yaşanırken, kordon boyunda çimlerin üzerinde yapılan sohbetlerin yeri bir başka olmaktadır.


İzmir Üniversiteleri

Kimi öğrencinin ilk kez evden ayrılması, bir yandan özgürlüğü sağlarken bir yanda da sorumlulukları arttırır. Bazı şeyleri tek başına yapabilmeyi öğrenmek ve üniversitede daha çok insan tanıyarak girişken olmak bireysel becerilerin gelişimini sağlar.

İzmir’de altısı devlet üçü vakıf olmak üzere dokuz adet üniversite bulunur. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin içinde bulunduğu bu kurumlar öğrenciye kendini geliştirme imkanını fazlasıyla sunmaktadır. Kampüs içinde sağlamış olduklarıyla, sanattan spora aktif bir öğrencilik hayatı vadeder. Ege Üniversitesi başarı sıralaması ile Türkiye’de sekizinci sırada yer almakta. Öğrenciler için yarattığı etkin çalışma alanları ile birlikte oluşturulan topluluklar sayesinde aktif bir öğrencilik geçirmek mümkündür. Düzenlenen etkinlikler ve sanat günleri ve elbette bahar şenlikleri ile hareketli bir kampüs yaşamı vardır. Köklü bir geçmişe sahip olan İzmir’in diğer bir önemli üniversitesi ise Dokuz Eylül’dür. Ülkemizin en iyileri arasında yerini alan Dokuz Eylül Üniversitesi başarılarıyla dikkat çekiyor. İzmir’de öğrencilik hayatı ve sosyal hayatı iç içe yaşamak adına oluşturulan öğrenci toplulukları oldukça faal.

İzmir’de bulunan diğer devlet üniversiteleri; İzmir Bakırçay Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü olmak üzere toplam altı tanedir. İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Tınaztepe Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi olarak üç adet vakıf üniversitesi bulunur.


İzmir Öğrenci Yurtları

Şehir dışında okumanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Barınma sorunu son yıllarda öğrencileri maddi anlamda oldukça zorlamaktadır. Devlet yurtlarında kalma imkânı bulamayan öğrenciler çoğu zaman özel yurtlara yönelmektedir. Büyük şehirlerde öğrenci evi kiralamak ve geçindirmek oldukça masraflı olabilmektedir.

Yurtlarda kalmanın en önemli avantajlarından biri yemek hazırlamak gibi bir uğraşının olmaması. Bunun dışında elektrik, su, doğalgaz faturaları gibi ayrıca çıkan masrafların da yük olarak çıkmaması diyebiliriz. Genellikle devlet yurtlarında odalar dört, altı veya sekiz kişiliktir. Öğrenciyi bu anlamda sıkıntıya sokan konu bazen kalabalık odalar oluyor. Devlet yurtlarının en önemli özelliklerinden biri de güvenlik hizmetinin katı oluşudur. Kuralları bulunan yurtlarda giriş çıkış saatlerine dikkat etmek oldukça önem arz eder. Odalarda bulunan buz dolabı, banyo öğrencilerin rahat etmesini sağlar. Bazı yurtların giriş çıkışları parmak izi ile yapılmaktadır. Genellikle kampüs içinde bulanan yurtlar öğrencilik hayatını; barınma, yemek, ulaşım gibi sıkıntıdan kurtarmayı amaçlar.

İzmir öğrenci yurtları; yemekhane, yürüyüş alanları, spor salonları gibi çeşitli imkanlara sahip. Öğrencilere ev konforu sağlamayı hedefliyor. Odalar içinde ayrı çalışma masaları da var. Aynı zamanda internet imkânı sunarak ders çalışma sistemini destekliyor. Ayrıca üniversite kütüphanelerinde sessiz bir ortam bulmak da mümkün. Yurtların zaman zaman düzenledikleri söyleşiler, geziler ve turnuvalar da öğrencilere keyifli vakit geçirtiyor. Kontenjan sıkıntısından oluşan uzak bir yurt çıkma ihtimali olasıdır. Bu sebepten özel yurtlar tercih ediliyor. Özel yurtlar da devlet yurtları gibidir, ancak en önemli özelliği iki kişilik odalarda kalma imkanının olması. Sayının az olması oda arkadaşlarıyla anlaşamama olasılığını düşürüyor.

Öğrenci yurt ücretleri ev kiralarından daha düşük olduğu için talep oldukça fazladır. Öğrencinin ilk tercihi devlet yurdunda kalmak oluyor. Özellikle son yıllarda epey artan kira fiyatları yüzünden evde yaşayan öğrenciler dahi yurt başvurusunda bulunuyor. Ancak ne yazık ki yetersiz kalmaktadır.


İzmir Sosyal Hayatı

İzmir’de Üniversite okumak bir yandan da şehrin imkanları ile etkin bir öğrencilik hayatı geçirmek, kendini geliştirmek açısından oldukça faydalıdır. Eğitim yalnızca dört duvar arasında öğrenilen bilgiler demek değildir. Aynı zamanda çevrenin ve yapılan sosyal aktivitelerin de önemi bu konuda gelişme sağlar. Sosyal konumu ve gelişmişlik düzeyi ile Türkiye’de öncü olan şehirlerden biridir İzmir’dir. Genç nüfusunun oldukça fazla olması kültür sanat etkinliklerinin de önemini arttırmakta. Bulunduğu konumun imkanlarından faydalanmak adına öğrenci topluluklarına katılmak yararlı olmaktadır. Üniversiteler bünyesinde düzenlenen kültür sanat etkinlikleri ile yazarlarla yapılan söyleşiler, düzenlenen konferanslar da önemli birer niteliktir. Daha girişken ve gelişmiş bir insan yetiştirme amaçlı düzenlenen etkinliklere katılmak sosyallik açısından gereklidir.

İzmir’de bulunan kafeler, sinema, tiyatro ve sergi salonlarından üniversitelerden bağımsız olarak da faydalanmak mümkündür. Şehrin sahip olduğu bu imkanlar kültür düzeyini artırır. Doğanın ve denizin eşsiz güzelliklerini tercih ederek sahil şeridinde vakit geçiren gençler de oldukça fazladır. Deniz manzarasına karşı açık havada yapılan sohbetin tadı bir başkadır. Öğrencilerin de hareketli bir sosyal hayatı olan İzmir’de düzenlenen konserler dışında özellikle üniversitelerin kendi öğrencileri için düzenlediği konserler de olmakta. Daha çok bahar dönemi sonrası bahar şenlikleri içinde düzenlenen, öğrenci birliklerinin belirlemiş olduğu isimler doğrultusunda yapılan konserlere katılım çok yoğun olmakta.

İzmir’de bulunan Efes Antik kenti önemli bir turizm alanıdır. Ayrıca Selçuk ilçesinde bulunan Şirince köyü her yıl binlerce turist ağırlamakta. Öğrencilerin kültür gezilerinde ilk sırada olan bu mekanlar şehrin tarihi açısından da önemli bilgiler edindirir.

İzmir’de sosyal hayatı geliştirmek için yapılabilecek epey etkinlik var. Konserler, tiyatro, sinema, geziler, söyleşiler kısaca bir öğrencinin yaşaması gereken her şey mevcut. Yazarların imza günleri, edebiyat etkinlikleri gibi oluşumlar da gelişim açısından faydalıdır. Öğrenci guruplarının düzenlemiş oldukları etkinliklere katılarak hoş vakit geçirmek stres atmanın en güzel yoludur. Bu guruplara bizzat dahil olarak sorumluluk almanın önemi de yüksek. İzmir’de üniversite okumak ve aynı zamanda okurken etkin bir şekilde yaşamak öğrenciye sunulan en güzel imkân.