İstanbulda Yurt Hayatı Nasıldır? Üniversitede Bu Hususlara Dikkat Etmelisiniz?
İstanbulda Yurt Hayatı Nasıldır? Üniversitede Bu Hususlara Dikkat Etmelisiniz?

İstanbulda Yurt Hayatı Nasıldır? Üniversitede Bu Hususlara Dikkat Etmelisiniz?

Yurt hayatı dendiğinde akla ilk gelen duygular elbette ki neşe ve heyecan olmaktadır. Bu duyguları koruyabilmek için bazı hususları bilmeniz gereklidir.

Üniversite hayatınızda eğer şehir dışında okulunuza devam ediyorsanız, yurtta kalma ihtiyacı duyacaksınız. Belli bir süre yurt arayışına girecek ve birçok araştırma yapacaksınız.

Hayatınızın en eğlenceli ve en güzel geçen yılları kesinlikle üniversite yıllarıdır. Üniversite yılları yaşınız gereği de benliğinizi en iyi bulduğunuz yıllardır. Kendi karakterinizi derinliklerine kadar keşfedersiniz ve hayatı daha dolu dolu yaşamaya başlarsınız.

Aklınızın başınızda olduğu yıllar denir ya, o şekilde bir yıl geçirme fırsatını üniversite zamanlarında bulabilirsiniz. Bu sene içerisinde hem eğlenceli hem de kazanımlı bir vakit geçirme şansınız vardır. Öğrenciler genellikle üniversite hayatının gerek rahatlığı gerek de eğlenceli kısmından yararlanmak isterler.

Fakat üniversiteye gitme amacı yok sayılmadan tüm aktivitelerin doğru bir oranı kurulmalıdır. Eğlenceyi de derslere önemi de doğru bir oranda ve düzende planlarsanız hiçbir durumdan mahrum kalmazsınız.

Yurt Hayatının ZorluklarıLisede yurt hayatı
olsun, üniversitede olsun dikkat edilmesi gereken hususlar genellikle aynı rotadan geçer. Yurt hayatı denildiğinde aileden uzak kalınacağı için akla gelen kavramlardan biri özgürlük olabilir. Fakat bu özgürlük şuursuz ve sınırsız bir şekilde kesinlikle oluşmaz.

Yurt kuralları içerisinde yurt içerisine giriş çıkışların belirli zamanları vardır. Gece belirli bir saatten sonra yurttan çıkış ve yurda giriş yasaktır. Bu sınır göz önünde bulundurulduğunda tam bir özgürlük düşünülemez. Fakat yurt dışında apartman dairesine veya başka müstakil bir eve taşınırsanız çıkış saatleriniz elbette olmayacaktır.

Üniversite yıllarında yurt yaşamını çoğu öğrenci belirli bir sürede olsa tadar. Hatta memnun kalan birçok öğrenci tüm öğrencilik zamanı içerisinde de yurtta yaşamayı tercih eder. Durum bu şekilde gerçekleştiğinde yaşanabilecek sorunlar çözülmez değildir. Yurt yaşamında yaşanan zorluklar her insana göre değişmektedir.

Üniversite hayatınız eğer İstanbul’da geçecekse belli başlı sorunlar yaşama şansınız vardır. Büyük bir il olan İstanbul’da sosyalleşmek için birçok alternatif bulacaksınız. Fakat güvenliğinize dikkat etmeli ve sosyalleşmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Yurt Hayatı Sırasında Yaşanabilecek DurumlarÜniversite yurt hayatı
içerisinde genellikle oda arkadaşları ile anlaşmazlıklar en büyük sorunlar arasındadır. Bu nedenle odanız içerisinde bulunan arkadaşlarınızla geçimli yaşamak mecburiyetinde kalırsınız. Aksi takdirde oda değişim ihtiyacı duyabilirsiniz.

Yurt yaşamı dendiğinde akla gelebilecek bir diğer sorun ise sıralı ihtiyaç giderimi yaşamaktır. Çamaşır yıkama sırası olsun yemekhane sırası olsun ihtiyaçlarınızı gerçekleştirmek için bir süre beklemeniz gerekecektir. Bu duruma her zaman olumsuz tarafından bakılsa da aslında birçok kazanımı vardır.

Dışarıda bir mekâna gittiğinizde de size anında bir hizmet verme şansı kimsenin olmayacaktır. Hayatın her yerinde ihtiyaçların giderilmesi için bir miktar beklenmesi gerekmektedir. Normal hayatta hiçbir zaman hazır ve hızlı hizmeti bulamayacağımız için yurttaki ortamda bir nevi hayatın yansımasıdır.

Bu sebeple yurt içerisindeki tüm sıra bekleyerek giderilen ihtiyaçları bir sorun olarak değil de kazanım olarak görmek gerekli ve mümkündür. Yurt yaşamı sırasında yaşanılan sorunlar ile başa çıkamamak istenildiği takdirde olası değildir.

Yurda Alışamamak Durumunda Ne Yapılmalıdır?
Yurda alışamamak
dendiğinde akla genellikle üniversite birinci sınıf öğrencileri gelmektedir. Üniversite hayatına yeni adım atmış olan birinci sınıflar genellikle yurda ve yeni hayata alışamama, adapte olamama sorunları yaşamaktadır. Düzenli bir hayat sürecinden yeni çıktığınız için bu durumun oluşması oldukça normaldir.

Yurt hayatı aksine ev ortamındaki yaşamınızda belirli kolaylıklar sizinle birlikteydi. Birlikte yaşamaya alıştığınız aile bireylerinden uzakta üniversite yaşamı içerisinde kaldığınızda kendinizi boşlukta hissedebilirsiniz. Yabancı olduğunuz ortamlara adapte olamama sorunları yaşamanız gayet normaldir.

Bu sorunu elbette ki standartlarınızı yüksek tutarak giderebilirsiniz. Eğer yurt odası içerisinde 4 kişi kalmaktan şikâyetçiyseniz bu sorunu daha az öğrencinin kaldığı bir odaya taşınarak çözebilirsiniz. Tabi sorunları çözmek için öncelikle sebebi araştırmanız gereklidir.

Yurt yaşamına neden alışamadınız ve neden adapte olmakta sorun yaşıyorsunuz? Tüm bu soruların karşılığını bulmanız çözüm için en önemli olan etkendir. Yurda alışmanın sebebi her neyse bilin ki zamanla geçecektir. Sonuç olarak yaşam alanınızı değiştirdiniz ve sorunlar elbette oluşacak.

Üniversite hayatınız boyunca 2 sene, 4 sene şehir değişikliği yapmak zorundasınız. Bu durumda yurt hayatı tercihi tek başınıza eve çıkmaktan daha ideal olacaktır. Yurt içerisinde kaldığınız odadaki oda arkadaşlarınız size aile yaşamınızdaki kalabalığı anımsatacaktır.

Alışma süreciniz arkadaşlarınız ile beraber daha kolay geçecektir. Yurt yaşamına alışamadığınız için şikâyetleriniz artıyorsa muhtemelen yurdunuzda bir sorun vardır. Yurdunuzdaki yaşam akışını kontrol etmelisiniz. Doğru yurt seçimi yeni hayatınız için çok önemlidir. Yurt içerisinde rahat ve huzurda olmanızın yanı sıra güvende olmanız da önemlidir.

Yurt seçimi sırasında en başta güvenliğinizi düşünmelisiniz. Güvenlik bulunduran bir yurt tercihi her zaman sizin için daha ideal olandır. Oda içerisinde size ait olacak eşyaların kalitesi olsun adedi olsun tüm unsurlara yurt seçiminde dikkat etmelisiniz.

Yurt yaşamınızın her ne kadar kaliteli ve iyi geçmesini istiyorsanız o kadar seçime önem vermelisiniz. Tüm bu unsurlar ile beraber elbette fiyat da tercihlere etki eden faktörlerdendir. Fakat en önce yaşam standartlarınıza ve güvenliğinizi ön planda bulundurun.

Yurt Hayatının 10 Altın Kuralı Yurtta Kalmanın Faydaları
Yurt yaşamı içerisinde kazanabileceğiniz birçok kazanım bulunur. Tüm bu kazanımların yanı sıra İstanbul gibi bir ilde güvenlik ihtiyacınızı en iyi karşılayacağınız yerlerden birisi yurt ortamıdır. İstanbul büyük bir il olduğu için yurt alternatifiniz bol olacaktır. Alternatifin bol olduğu bir yerde kötü hizmet ile de karşılaşma şansınız yüksektir.

Bu nedenle yurt seçiminizi önemli bir şekilde dikkatlice gerçekleştirmelisiniz. Yurt yaşamı sırasında soru yaşamak istiyorsanız verilen hizmetleri onaylamalısınız. Üniversite öğrencileri her senenin başında yani yeni kayıt dönemlerinde bir ikileme düşerler.

Bu ikilem yurtta kalmak ve eve çıkmak ile ilgilidir. Genellikle eve çıkmak istense de yurdun sıcak samimi havasından vazgeçilemez. Yurtta kalmanın öğrenciler için büyük fayda ve kazanımları bulunmaktadır. İşte yurt yaşamının 10 altın faydası:

1- Yurt Hayatı İçerisinde Yemek Zorluğu Çekmemek
Yurt yaşamı sırasında en çok fayda kazanılan bir konu tartışmasız yemek zorluğu yaşamamaktır. Yemek yapma gereksinimini yurt ortamı içerisinde yaşamazsınız. Yemekhanede belirli öğünler ve saatlerde toplu yemek çıkmaktadır.

Sabah, öğlen ve akşam yemeği yemekhanelerde belirli saatler içerisinde verilir. Bu saatleri kaçırmamanız düzenli bir yemek planı oluşturmanız için önemlidir. Yurt yaşamında ayrıyeten alışveriş yapıp yemek yamanıza gerek yoktur.

Fakat eğer bir eve çıksaydınız sabah, öğle ve akşam öğünlerinde yemek yapmanız gerekecektir. Bu durum karşısında ders çalışacak zaman bulamama sorunu yaşayabilirsiniz. Fakat yurt yaşamı içerisinde yemekhaneden yemeklerinizi yiyeceğiniz için bol bol ders çalışabilir ve sosyalleşebilirsiniz.

2- Hızlı İnternetten FaydalanabilmekYurt hayatı
içerisinde yaşayabileceğiniz bir diğer fayda ise yurt internetidir. Yurt içerisindeki internet genellikle hızlıdır. Yurt içerisinde konaklayan ve yaşayan tek siz olmadığınız ve bir sürü öğrenci kaldığı için internetin hızlı ve kapsamlı olması gerekli bir unsurdur.

Hızlı internet sayesinde dilediğiniz gibi eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Sosyal medyada vakit geçirirken veya bir film, dizi izlerken takılma veya donma tarzı sorunları yaşamayacaksınız.

Eğlenceli vaktin yanı sıra ders çalışırken veya bir proje hazırlarken internet ihtiyaç listenizde yer alacaktır. Bu durumda da yurt internetinin hızlı ve kapsamlı olması işinize gelen durumlar arasında bulunur.

3- Kalabalık İle Düzene Alışmak
Yurt hayatı
sırasında kalacağınız oda içerisinde bulunacak oda arkadaşlarınız size birçok deneyim kazandıracaktır. Odalar içerisinde en çok 8 en az da 2 kişi kalmaktadır. Bu tarzda kalabalık içerisinde yaşamanın genellikle hep olumsuz tarafları görülmektedir.

Fakat her zaman için durumu bir saymamak önemlidir. Olumlu tafralarından olan geçimli yaşamı da göz önünde bulundurmalısınız. Hayat içerisinde sürekli olarak kalabalık ortamlarda bulunacağız. Bu ortamlar kimi zaman bir market, kimi zaman bir banka, kimi zaman da bir alışveriş merkezi olacaktır.

4- Arkadaş Çevrenizin GenişlemesiYurt yıllarınızda özellikle oda arkadaşlarınızla güzel dostluklar kurmak elinizde olan bir durumdur. Oda içerisinde kalabalık içinde oturmak kimi aman çok keyifli bir hal alabilir. Hep beraber film izleyebilir ve sonunda küçük tartışmalar ve değerlendirmeler yapabilirsiniz.

Veyahut oda arkadaşlarınızdan her birinin okuduğu bölümler farklılık gösterecektir. Bitirme ödevi veya proje yapan arkadaşınıza yardım ederek siz de farklı kazanımlar kazanabilirsiniz. Faydalı kazanımların yanı sıra farklı deneyimlerde yaşamış olacaksınız.

İstanbul büyük bir il olduğu gibi denenmemiş birçok aktivite de bulunacaktır. Tanımış olduğunuz arkadaşlarınız sayesinde bu yerleri öğrenebilir hatta beraber görmeye gidebilirsiniz.

5- Üniversitenize Yakın Bir Konumda BulunmakYurt hayatı
dendiğinde akla ilk gelen terim üniversitedir. Üniversitenize yakın bir konumda ikamet etmek çok önemlidir. Çünkü okul yıllarında ulaşım durumu büyük sorun haline gelebilmektedir. Üniversite hayatında zamana ihtiyaç duyacaksınız ve değer vereceksiniz.

Bu nedenle okula ulaşımda sorun yaşamamanız önemlidir. Yurtlar genellikle üniversitelere yakın bir konum ve merkezde inşa edilir. Bu nedenler okul yaşamınızda yurt seçiminde bulunmak daha akıllı bir seçim olabilir.

Okuldaki dersinize eğer geç kaldıysanız 10 dakika gibi bir vakitte okula ulaşım sağlamak işinize gelecektir. Yurtlarda genellikle yol zamanı bu şekildedir. Bu sebeple geç kaldığınız bir derse bile gerektiğinde 10, 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yetişebilirsiniz.

Derse geç kalmanın dışında daha geç uyanarak uykuya daha fazla vakit verebilirsiniz. Okula ulaşım her ne kadar zor olura uyku süreniz de bir o kadar kısa olacaktır.

6- Elektrik, Su ve Doğalgaz Derdiniz Yok!
Yurt hayatı
dışında ayrı bir eve çıkarsanız başınızda her ay gelecek bir fatura derdi olacaktır. Bu fatura derdi çoğu zaman can sıkıcı olabilmektedir. Çünkü üniversite öğrencilerinin birçok harcamasının yanı sıra bir de fatura durumu zorluğa sokabilmektedir.

Yurt içerisinde her ay elektrik, su ve doğalgaz faturası ödemeye gerek yoktur. En başta konuşulan şekilde ödeme alınmaktadır. Bu ödeme aylık, dönemlik ve yıllık olarak ayrılmaktadır. Bu ödeme haricinde ayrı bir aylık ödemeye yurt içerisinde tabi tutulmanız imkânsızdır.

7- Temizlik Sorununuz Olmayacak
Öğrenci evi dendiğinde genellikle akla gelen manzara temizlik yönünden son derece olumsuz bir manzaradır. Bu tarz bir duruma rastlayabileceğiniz ve tanıklık edebileceğiniz yer öğrenci evleridir. Yurt içerisinde bu tarz bir durumla karşı karşıya kalmanız gibi bir olasılık söz konusu değildir.

Yurt ortamında belirli günlerde temizlik çalışanlar tarafından yapılır. Bu sebeple hijyenik bir ortam kaçınılmazdır. Özellikle Covid-19 döneminde temizlik oldukça önem taşıyan bir konu oldu. Yurt seçiminde temizlik koşullarına da dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

Banyo, tuvalet ve oda temizliği başta olmak üzere koridorlarda da temizlik çalışmaları yapılmaktadır. Yurt ortamında yaşayacağınız temizlik avantajı ve rahatlığına ev ortamında ulaşamazsınız.

8- Güvenlik Neden İle Ailenin İçinin Rahat EtmesiYurt hayatı
içerisinde güvenliğin sağlanması çok önemlidir. Ailelerin çoğu yurt seçimini güvenli kaçışından yapar. Tabi güvenlik dışında yurda giriş çıkış saatlerinin de seçim sırasında önemi vardır. Aileler en çok bu özelliği nedeni ile yurtları öğrencilere tavsiye etmektedir.

Yurt içerisine yabancı birinin girmesi güvenlik sayesinde engellenmektedir. Bu durum da hem öğrenci hem de aile için kırmızı çizgi denecek bir seviyede bulunmaktadır. Öğrenci ailesinin içinin rahat olması öğrencinin de rahatı ve huzuru için önemlidir.

Aksi halde ailenin içini kemiren korku öğrenciye de, öğrencinin sosyal hayatına da yansıyacaktır. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için yurt seçimini gerçekleştirmek ideal olacaktır.

9- Yabancı Ülkelerden İnsanları TanımakYurt hayatı
içerisinde birçok farklı insanı tanıma veya aynı ortamda bulunma fırsatı yaşayacaksınız. Yurt dışına çıkarak orada bir ay dahi olsa yaşamak çoğu gencin hayalidir. Fakat bu hayal gerçekleşene kadar yurt dışından biri ile Türkiye’de yaşamak büyük bir kazanım olacaktır.

Arkadaşınızla sohbet ederek yabancı bir millet geleneğinin ve kültürlerinin nasıl olduğunu öğrenmek mükemmel bir deneyim olacaktır. Yabancı ülkenin yemek kültürünü öğrenmek ve arkadaşınıza kendi kültürünüzü tanıtmak çok hoş bir deneyimdir. Bu fırsatı yakaladıysanız adeta yurt dışına çıkmış kadar olacaksınızdır. Bu tarz deneyimleri yaşamak veya şahit olmak yurt ortamı içerisinde pek hala mümkündür.

10- Paylaşmayı ve Beraber Yaşamanın Tadına VarmakYurt hayatı
dendiğinde akla gelen bir diğer kavram ise paylaşmaktır. Paylaşmanın önemini ilkokuldan bu yana hep öğrenmiş ve öğretmişizdir. Fakat bu durumu tam anlamıyla yaşamak herkesin yaşadığı bir durum değildir. Kalabalık bir yaşam alanında paylaşmak el mahkûm gerçekleşen bir durumdur.

Paylaşmak sizin tarafınızdan başka birine yarar sağlayabileceği kadar, karşı taraftan size de fayda sağlayabilir. Paylaşmaktan kasıt yalnız neşen ve eşya yolu ile etkileşimde olmak değildir. Bu durum fikir paylaşımı için de geçerlidir. En önemli yollarından birisi de tartışılmaz fikir paylaşımıdır.

Bakış açıları farklı olan ve hayata farklı iki gözlükten bakan iki birey düşünün. Bu iki bireyin birbiri ile kendi deneyimlerini paylaşması ne kadar hoş olacaktır? Yurt hayatı sırasında kazanabileceğiniz tüm kazanımlar hayat boyu sizinle beraber yürüyecektir.