Kız Yurtları
Kız Yurtları

Kız YurtlarıKız yurtları
arayışı tercih döneminden sonraki bir serüvendir. Her yıl birçok öğrenci üniversite kazanmaktadır. Gençlerin çoğu memleketlerinden ayrılarak başka bir şehre üniversite okumaya gitmektedir. Bu durumda da öğrencilerin barınma sorununu nasıl çözecekleri de büyük problem oluşturur.

Gençlerin birey olma yolculuğundaki önemli basamaklardan biri de öğrencilik hayatıdır. Tek başına mücadele etmeyi göğüsledikleri bu hayatta ilk olarak yurt seçimi yapılması gerekir. Üniversite hayatı boyunca okulun bulunduğu şehir ya da ilçede bir barınma yeri bulmak lazımdır. Konaklanacak güvenilir kız yurdu bulmak için bir arayış yapmak da fayda vardır. Temiz, güvenli, konforlu ve huzurlu bir ortamda keyifle yaşanabilecek çok sayıda yurt mevcuttur.

Kaliteli bir kız yurdu değerli öğrencilik hayatı için çok önemlidir. Çünkü bir öğrenci gününün büyük bir vaktini yurtta geçirir. Gerek yemek ihtiyaçları gerek ders çalışma ya da uyuma gibi eylemler için konforlu bir alana ihtiyaç vardır.


İdeal Kız Yurdu Standartları

Kız yurtları öğrencilerin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda şekillendirilmiş olmalı ve güvenlik önlemleri sayesinde konforlu bir yaşam alanı sunmalıdır. Kayıt esnasında vaat edilen şeylerin yerine getirilmesi gerekir.

Gençlerin barınma hizmeti konusunda, yurtlar yasa ve yönetmelikler doğrultusunda hizmetlerini gerçekleştirmelidir. Özellikle iletişime açık ve düzey kayırmadan eğitime önem veren kurumlardan hizmet almak önemlidir. İdeal kız yurdu standartları konusunda bilgi edinmek doğru yurt seçimi  yapmayı sağlar.

Güvenlik Görevlisi

Kız yurtları özellikle gece olmak üzere, gün içinde binanın güvenliğinden sorumlu bir çalışan edinmelidir. Güvenlik görevlisinin görevi kurumda konaklayan öğrencilerin güvenliğini sağlamaktır. Bu sayede evlerindeki güvenli ortam yaratılmaktadır.

Çalışma Odası

Çalışma odası önemli bir unsurdur. Her yurt odasında çalışma ortamını yakalamak mümkün olmadığı için çoğu yurt bir etüt salonu ya da çalışma odası tahsis eder. Bu sayede öğrenciler özellikle vize ve final haftalarında daha rahat ders çalışma rutini yakalayabilir.

Çok Amaçlı Salon

Öğrencilerin sosyal ya da kültürel, sanatsal veyahut sportif etkinliklerini gerçekleştirmesi için ayrılan bir alandır. Bu salonlarda genellikle bir televizyon da bulunur. Bu sayede gençler derslerin stresini biraz olsun üstlerinden atmak için bu salonu kullanırlar.

Çamaşırhane / Ütü Odası

Ütü odası her yurtta olmasa da çamaşırhane her yurtta olması gereken elzem bir alandır. Çamaşırları yıkamaya uygun ortam hazırlanmalıdır.

Mutfak ve Yemekhane

Öğünlerin hazırlandığı ve yemeklerin dağıtım malzemelerinin depolandığı ve öğrencilere yemek dağıtımı yapılan yerdir. Yemekhaneler belli saatlerde öğrencilere açılmaktadır. Bu saatler yurtlar tarafından belirlenir. 7/24 kullanıma açık olmazlar.

Yatakhane

Yatakhaneler öğrencilerin dinlenmeleri, kişisel eşyalarını bulundurmaları ve yatmaları için tahsis edilirler. Bu yatakhaneler yurt odası olarak bilinirler. Yurdun kapasitesine bağlı olarak tek kişilik, 2 kişilik, 3 kişilik, 4 kişilik, 5 kişilik, 6 kişilik gibi odalar bulunur. Özel yurt odaları her öğrenci için ortalama 12m3 hacim düşecek alan bulundurmalıdır. Tek kişilik odalarda ise 8m2 altında bir alan olmamalıdır. Bu belirtilen alanlar boş alanların hesabı ile elde edilir. Yani tuvalet, banyo ve lavabo alanları dahil edilmemelidir.

Giriş Çıkış Saatleri

Kız yurt giriş çıkış saatleri belirli bir saate bağlı değildir. Her yurdun kendine has saatleri vardır. Bazı yurtlar sabah 6 ile akşam 11 arasında giriş çıkışa müsaade ederken, kimi yurtlar sabah 7 ile akşam 12 arasında giriş çıkışa müsaade gösterir.


Kız Yurtlarında Yaşam

En iyi kız yurdu öğrencinin en rahat ve mutlu hissettiği yurttur. Bu nedenle yurt tercihi yaparken öğrenci kendini nerede daha konforlu olacaksa orası ön plana alınmalıdır. Pek çok genç ilk kez evinden ayrılıp farklı bir şehre gittiği için alışmakta zorluk çeker. Lakin yurt hayatı, odaların başka kişilerle paylaşımı sayesinde kolay bir alışma süreci geçirilmesine yardımcı olur.

Barınma için seçilen kurum direkt olarak yurt hayatını etkiler. Çünkü kimi yurtlar spor salonundan, konser etkinliklerine kadar pek çok imkanı sağlarken kimi yurtlar standartlar çerçevesinde bir hizmet sunar. Peki kız yurtlarında yaşam nasıldır?

-Çalışma ve etüt odaları sayesinde ders çalışmak daha verimli bir hale gelir.

-Aynı bölümde okuyan kişiler ile aynı yurtta olma ihtimali vardır ki bu da bölüm derslerinde yardımlaşabilecek birini bulmak anlamına gelebilir.

-Ortak alanlar ve yatakhaneler günlük olarak temizlendiği için konforludur.

-Yurttaki herkes Türkiye’nin dört bir yanından gelmektedir. Bu nedenle farklı kültürlerden farklı insanlarla tanışma imkanı bulunur.

-Kız yurdu fiyatları genellikle kampüse yakınlığı ile doğru orantılıdır. Buna rağmen çoğu yurt da kampüslere yakın olur. Bu nokta da okula gidip gelirken yorucu yolculuklara katlanmak zorunda kalınmaz.

-Fatura gibi giderlerin sorumluluğu alınmaz. Kız yurtları çoğunlukla fatura ve Wİ-Fİ gibi giderleri fiyata dahil ederler.

-Yemek yapmak gibi günlük işleri yapma zorunluluğu olmadığı için sosyalleşmeye daha fazla vakit ayırma şansı verir.

-Herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında çoğunlukla yurt yöneticileri bu durumu çözerler.