Yurt Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta
Yurt Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Yurt Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Yurt seçimi özellikle üniversiteye yeni başlayan öğrenciler için oldukça zor bir süreçtir. Sınavları kazanıp, hedeflenen üniversite kazanıldığında her şey ne yazık ki bitmiş olmuyor. Öğrenim süresi zarfında hem öğrencinin yaşam standardına uyan hem de bütçesine uygun bir yurt bulmak hem gencin hem de ailesinin büyük bir sorunudur.

Verimli bir ders çalışma alanı olan, konforlu, okula mesafesi yakın olan ve rahat bir yurt okul başarısını artırır. Pekâlâ, yurt seçiminde dikkat edilmesi gereken 5 nokta nedir?

Yurt Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Yurt seçimi yaparken elinizi çabuk tutarsanız erken kayıt fırsatlarını yakalamak kolaydır. Lakin ucuz bir fiyata yurt kaydı yapmayı hedeflerken aceleden dolayı kötü bir yurt tercihi yapma durumu yaşanabilir. Yurt kararı verirken fiyat önemli bir kriterdir fakat tek kriterin ücret olmadığı da unutulmamalıdır. Güvenli ve konforlu bir yaşam sürülebilecek bir yurt seçilmelidir. Yurt kaydı yapacaklar dikkat! Aşağıda sizler için yurt seçiminde edilmesi gereken noktalar konusuna değineceğiz.

1.Yurt Sistemi Nasıl?

Doğru yurt seçimi yapabilmek için öncelikle odalar kaç kişilik, yurtta kaç öğrenci konaklıyor, tuvalet ve banyo kullanımı ortak mı ve ortak ise kaç kişi kullanıyor sorularının cevabını öğrenmek gerekir. Bunun yanı sıra yemekhaneyi görmek de fayda vardır. Aynı zamanda giriş çıkış saatleri hakkında bilgi almak gerekir. Kimi yurtlar gece 11 sonrasında öğrenciyi kabul etmezken kimileri gece 12 sonrasında kabul etmiyor. Aşağıdaki örnek soruları yurt görevlisine sorabilirsiniz.

*Odalar aydınlık ve havadar mı?

*Oda içinde kişisel alan ve çalışma masası var mı?

*Odaların ısınması hangi yöntem ile yapılıyor, yeterli bir sıcaklık hakim mi?

*Kayıt olmadan önce odaları incelemek mümkün mü?

*Odalara normal öğrenim ve 2. Öğretim durumlarına göre yerleştirme yapılıyor mu?

2.Yurt Fiyatına Neler Dahil?

Yurt fiyatları her şehirde farklılık gösterir. Hatta aynı şehrin semtlerine göre dahi değişebilir. Bu nedenle öğrenilmesi gereken ikinci şey verilecek ücrete nelerin dahil olduğudur. Bazı yurtlar Wİ-Fİ sağlarken bazıları sağlamamaktadır. Veyahut bazı yurtlar elektrik ve su faturalarını öğrenciye bırakabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı yurtların kampüslere ücretsiz servisleri de bulunmaktadır. Bu konu hakkında sorulabilecek bazı sorular aşağıda yer almaktadır.

*Wİ-Fİ mevcut mu? Mevcut ise aylık bir kullanım kotası var mı?

*Faturalar yurt tarafından mı yoksa öğrenci tarafından mı ödeniyor?

*Acil bir hastalık durumunda hastaneye götürme hizmeti alınabiliyor mu?

*Süpürge ve ütü gibi aletler yurttan temin edilebiliyor mu?

*Kesintisiz 7/24 saat sıcak su var mı?

*Oda temizlik hizmeti mevcut mu?

3.Bina Güvenliği İyi mi?

Bina gerekli kurumlar tarafından denetleniyor mu? Yurdun bulunduğu bölge güvenli mi? Binaya girip çıkarken nasıl bir güvenlik yöntemi var? Odalarda yangın ve duman detektörü var mı? Yangın merdiveni mevcut mu? Jeneratör vb. sistemler mevcut mu? Gibi soruların cevaplarını öğrenmek güvenlik açısından önem arz eder.

4. Okula Ulaşımı Nasıl Sağlanıyor?

Bir öğrencinin önceliği kampüse gitmektir. Bu nedenle üniversiteye mümkün oldukça yakın bir konuma inşa edilmiş yurtlar önceliklidir. Çünkü zamandan tasarruf yapılmasını sağlar. Bunun yanı sıra yolculuk yorgunluğu yaşanmasını engeller. Lakin hayat okuldan ibaret olmadığı için şehir merkezi, AVM ya da otogar gibi yerlere de ulaşımı kolay olan bir yurt seçimi iyi olacaktır. Aynı zamanda şehir içi ulaşım araçlarının duraklarına yakın bir konumda olması da önem arz eder.

Tüm bunlar göz önüne alındıktan sonra bir diğer kıstas da geç saatlerde yurda ulaşım araçlarının olup olmaması da önemlidir. Çünkü bazı bölgeler karanlık zamanlarda tehlikeli olabiliyor. Bunun kaygısını sonradan yaşamak yerine en baştan öğrenmek faydalı olacaktır.

5.Yurtta Yemek Çıkıyor mu?

Yurt seçimi açısından önemli bir ölçüt de yemekleridir. Çünkü eğer yemeksiz bir yurt tercih ederseniz her gün yemek yemek için dışarıya çıkmak ya da sürekli sipariş vermek gerekebilir. Bu da bütçe açısından zaman zaman zorlayıcı olabiliyor. O yüzden bu bilginin iyi öğrenilmesi gerekir. Yemek konusunda yurda sorulması gereken bazı soruları öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

*Yurtta yemek veriliyor mu?

*Kaç öğün yemek çıkıyor?

*Her öğün kaç çeşit yemek çıkıyor?

*Yemekler yurt mutfağında mı yapılıyor yoksa bir yemek firması ile anlaşma mı yapılıyor?

*Yemek yurt ücretine dâhil mi?

*Öğrencilerin de yemek hazırlayabileceği ortak bir alan var mı?

*Odalarda mini buzdolabı bulunuyor mu?

Bonus: Yurtlarda Revir Var mı?

Yurt kapasitesi ile orantılı olarak bazı yurtlarda revir bulunmaktadır. Fakat revir bulunan yurt sayısı azdır. Bazı yurtlar revir bulundururken bazıları sadece mahalledeki Sağlık Ocağı’na bağlıdır. Bu sayede ücretsiz bir muayene yapılabilmektedir.

Yurt seçimi konusunda gerekli olan en önemli noktalar bunlardır. Bunun haricinde sosyal aktivite düzenleyen yurtlar da mevcuttur. Odanın bulunduğu cepheyi de öğrenebilirsiniz. Özellikle soğuk bir iklime sahip olan şehirde okuyacaksanız Güney cepheye sahip bir oda tercih edilebilir.