Eskişehirde Öğrenci Hayatı
Eskişehirde Öğrenci Hayatı

Eskişehirde Öğrenci Hayatı

Eskişehir’de öğrenci hayatı samimi halkı ile gençliğin ve eğlencenin daimi olduğu bir serüvendir. Eskişehir’de üç tane devlet üniversitesi mevcuttur. Vakıf üniversiteleri bulunmamaktadır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ), Eskişehir Anadolu Üniversitesi (ANAÜ) ve Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) arasında tercih yapmak öğrencinin ideallerine kalmıştır. Bu okulların yanı sıra açık öğretim okumak isteyen öğrencilere yönelik Anadolu Üniversitesinin sistemi vardır.

3 farklı okulu barındıran Eskişehir, kışın da kalabalık olmaktadır. Bu nedenle yerli halkı da öğrenciye alışkındır ve sempati duyar. Özellikle ulaşım konusunda öğrenciler zorluk yaşamaz. Karayolu, havayolu ve demiryolu açısından gelişmiş bir ildir. Eskişehir büyük bir belediye olmasına rağmen, şehrin planlamasının avantajı olarak yürüyerek dahi pek çok yere ulaşım sağlanabilmektedir.

Eskişehir’de öğrenci olmak konusunda akla takılan ilk şeylerden biri konaklama nasıl olacak sorusudur. Konaklamak için de çeşitli seçenekler vardır. Özel kız ve erkek yurtlarının haricinde KYK yurtları ve öğrenci apartları mevcuttur. Aynı zamanda öğrenci olarak ev kiralama konusunda da ev sahipleri çoğunlukla kapıdan çevirmez. Eşyalı veya eşyasız evler bulmak için haftalarca uğraşmak zorunda kalınmaz.

Genel itibariyle hareketli bir sosyal hayata sahip olan Eskişehir, kültürünün zenginliği, geniş ve temiz sokakları, alabildiğine yeşillerle dolu olması açısından öğrencilerin aklına gelen ilk illerden biridir. Eskişehir denilince ilk düşünülen tabii ki doğal güzellikleridir. Odunpazarı Evleri, Adalar caddesi, Sazova Parkı, Balmumu Heykel Müzesi, Kentpark, Atlıhan Çarşısı gibi gezmeye doyulamayacak mekanlara sahiptir. Ayrıca çoğu işin, alınacağını ya da incelemek istenenlerin rahatça bulunabileceği Doktorlar Caddesi vardır ki bu cadde genellikle kalabalık olur.

Eskişehir’in gençler tarafından rağbet görmesinin bir diğer sebebi ise geniş bir sosyal yaşam olanağına sahip olmasıdır. Her kesimden öğrencinin rahatça sosyalleşebileceği kadar alternatif bulunabilir. Daima canlı, neşeli, aydınlık ve kalabalık olan caddeleri, kafeleri ve etkinlik düzenlenen alanlar bulunur. Eskişehir’de öğrenci hayatı yaşayan kişilerin en uğrak noktası, şehrin göbeğinde bulunan Porsuk Nehri’dir. Bu nehrin her iki yanında da sıralı kafeler vardır ve her kafenin dizaynı ve menüsü birbirinden farklıdır. Bu durum öğrencilerin kendine uygun mekan tercihi yapmasını mümkün kılar.

 


Eskişehir’de Öğrenci Olmak

Eskişehir’de öğrenci olmak özellikle geniş bir alternatif yelpazesine sahip olmasından dolayı keyiflidir. Modern yaşama ayak uyduran ve sosyal hayatı destekleyen kültürü göz önüne alındığında bir gencin rahatlıkla geçim sağlayabileceği bir şehir olduğu görülüyor. Üniversite tercihlerinde sıklıkla tercih listelerinin başında alan bu şehir ile ilgili merak edilen çok şey vardır.

1.Üniversite İçerikleri Nasıl?

Öğrenci dostu şehir denilince akla gelen ilk şehirdir Eskişehir. Bunun yanı sıra okul kulübü denilince de en aktif okullara sahip olduğu da bilinmektedir. ANAÜ, ESOGÜ VE ESTÜ okullarına sahip olan bu şehir köklü eğitim kurumlarına sahiptir. Üniversite kampüsleri şehir merkezindedir ve okula ulaşım konusunda sıkıntı fazla yaşanmaz. Anadolu Üniversitesi’nin Kütüphanesi 7 gün 24 saat açıktır. Bu sayede özellikle vize ve final haftaları geldiğinde ders çalışmak için kara kara mekân düşünmeye gerek kalmaz.

2.Bütçe Dostu Bir Şehir mi?

Eskişehir genel itibariyle bütçe dostu bir şehirdir. Bu nedenle öğrenci olan gençler de bütçe konusunda sıkıntısız bir öğrenim hayatı sürebilir. Çünkü özellikle esnaf dükkânları ve alışveriş mağazaları konusunda büyük bir skalaya sahiptir. Bunun yanı sıra kira fiyatları da pek çok büyük şehir ile karşılaştırıldığında ucuzdur.


3.Staj Olanakları Nasıl?

Eskişehir’de öğrenci olmak demek, pek çok imkana sahip olmak anlamına gelir. Gerek okulların kaliteli eğitim vermesi, gerek keyifli sosyal hayat sunması açısından baş tacı olan bir şehirdir. Eskişehir konum itibariyle avantajlı da bir şehir olduğu için pek çok şirket ve firma mevcuttur. Özellikle havacılık ve gıda sektörü oldukça geniştir. Sıklıkla şirket çalışanlarının konferansları ve kariyer fuarları ile ilgili etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklere katılım sağlamak da staj bulmak için network ağı sağlamaktadır.

4.Ulaşım Nasıl Sağlanmaktadır?

Eskişehir’de öğrenci hayatı açısından en verimli olan konu ulaşımının kolaylığıdır. Eskişehir’in göbeğinde bulunan tren garı, şehrin merkezine yakın olan otogar ile istenilen yere rahatlıkla seyahat edebilme özgürlüğünü tanır. Özellikle de hızlı trene sahip bir şehir olması açısından birçok şehir iki üç saat içerisinde ulaşımı mümkün hale getirir.