Ders Çalışanlar İçin Mükemmel Bir Playlist
Ders Çalışanlar İçin Mükemmel Bir Playlist

Ders Çalışanlar İçin Mükemmel Bir Playlist

Ruhu Dinlendiren En İyi 10 Parça

Sokrates, “müzik ruhun gıdasıdır” der. Bu söze inanıyorsanız içinizde ki müzik açlığını besleyip bir yandan da ruhu dinlendiren en iyi 10 parçayı dinlemeye hazır olun. Bu makalede herkesin bir köşesine dokunacak olan müzikleri listeledim.

Sadece tek bir müzik türü dinlemek, tek bir besinle hayatınızı devam ettirmek gibidir. Müzik anlamında ne kadar tarza ve yeniliğe açık olursanız ruhunuzda bir o kadar şenlenir. Müzik ruhun temel ihtiyaçlarından biridir, öyle ki sığınacak dostumuz yokken ona sığınırız. Hatta bizim kendi içimizde düşünüp dışa vuramadığımız duyguları yansıtır yani bir nevi dışavurumdur.

Müziğin Ruha Faydaları Nelerdir?

İster hüzünlü olsun ister coşkulu bütün müzik türleri insan beynine olum etki etmektedir. Hoşumuza giden bir müziği dinlediğimizde serotonin salgılamaya başlarız. Müziği en önemli yapan şeylerden biri de insanın her anına uyacak çok kapsamlı bir sanat dalı olmasıdır. Sinema, dans gibi sanat dallarında müzik olmazsa olmazdır. Her duygumuza bir müzik sığdırabiliriz. Doğal bir anti-depresandır.

Her tarzın içinde bulunduğu, ruhu dinlendiren en iyi 10 parçayı sizlerle buluşturalım!

1 - Amy Winehouse – My Own Way

27’ler Kulübü’nün kraliçesi bir gecede 5 Grammy ödülü alan, zenci gırtlağına sahip bir beyaz Londralı Amy. Son yüzyılın en iyi albümlerinden biri olarak kabul edilen Back to Black de ki tüm şarkıları kendisi yazmıştır. My Own Way’ i 17 yaşında kaydetmiştir fakat şarkı sanatçının vefatından sonra piyasaya çıkmıştır. Her cümlesi anlamlar içeren bu şarkıyı dinlemenizi tavsiye ederim.

2 - Mark Eliyahu – Endless

1982 yılında doğan ve babası da müzisyen olan Eliyahu, Adalet Vezirov’dan eğitim almıştır. Kamança çalgıcısıdır. Kamança, Türkiye Doğu Anadolu Bölgesi’nde çalınan bir çalgı türüdür. Sizi başka yerlere götürecek olan bu adama kulak verin derim.

3 - Beethoven– Moonlight Sonata


Bu şaheseri dinlemeyen, dinleyip de sevmeyen yoktur sanırım. Ruhu dinlendiren en iyi şarkılar listesine Beethoven’dan bir eser koymamak haksızlık olurdu.

4 - Evgeny Grinko – Waltz

İnsanın ruhunu alıp götüren, garip bir huzur veren muhteşem bir parça, eser sahibi Rus bir piyanist. Kendisi ülkemizde de oldukça tanınan bir isim.

5 - Gioli & Assia – Inside Your Head

İtalyan iki harika kadın müzisyenin ruhlarını birleştirip bizi adeta büyülediği şarkısını dinlemeden geçmeyin, özellikle handpan müzik aleti severler bayılacaklardır.

6 - Fritz & Paul Kalkbrenner – Sky and Sand

Alman minimal tekno sanatçısı Paul Kalkbrenner, en iyi festivallerde sahne alan müzik yapımcılarından biridir. Daha önce Türkiye’de de konser vermiştir. Bonus olarak kendisinin oynadığı Berlin Calling filmini izlemenizi tavsiye ediyorum.

7 - No.1 – Renkler (Burak Gassanow Remix)

No.1 asıl adıyla Can Bozok, günümüzde oldukça dinlenen bir isim. Şarkının remix hali 2020 yılında çıksa da asıl kaydı yıllar öncesine dayanmaktadır.

8 - Oasis – Wonderwall

İngiliz rock grubu olan Oasis güzel enerjisi ile ruha dokunuyor.

9 - Armin van Buuren feat. Josh Cumbee – Sunny Days

Kendinizi, dünyanın en iyi müzik yapımcılarından biri olarak kabul edilen, Armin Van Buuren’in ruhu dinlendiren bu şarkısına bırakın.

10 - Kadebostany – Early Morning Dreams

İsviçreli pop müzik grubu olan Kadebostany, ruhu dinlendiren en iyi 10 parça listemize güzel sözleri ve tınısıyla huzuru yansıttığı için girdi.